2015 m. rugsėjo 19 dieną įvyko kasmetis renginys – Europos paveldo dienos – kurias finansuoja Kultūros paveldo departamentas. Kiekvienais metais Europos paveldo dienų tema būna vis kitokia: šiemet buvo kviečiama pažinti savo (Utenos) krašto istoriją „nuo Mindaugo laikų iki XX a. pradžios“. Jau antrus metus iš eilės Europos paveldo dienų renginį organizavo Utenos kultūros centras drauge su Utenos kraštotyros muziejumi bei Utenos r. savivaldybės administracijos Kultūros skyriumi.
Saulėtą rugsėjo 19-osios rytą savo krašto istorijai neabejingi žmonės rinkosi Utenos kraštotyros muziejuje, kur trumpai buvo supažindinti su Europos paveldo dienomis, jų svarba bei turėjo progą apžiūrėti įdomią, interaktyvią ekspoziciją „Utenos istorija“. Visus renginio dalyvius ypatingai sudomino interaktyvus Utenos miesto žemėlapis, kuriame galima rasti informaciją apie visas svarbiausias istorines miesto vietas. Po trumpos įžanginės paskaitos Europos paveldo dienų renginio dalyviai autobusu pajudėjo link Užpalių, Šeimyniškių piliakalnio, kur XIII a. stovėjo pati didžiausia ir svarbiausia Rytų Lietuvoje Užpalių pilis. Būtent šioje vietoje, greta piliakalnio, buvo įsikūrusi ir pirmoji Užpalių gyvenvietė (maždaug už 3 kilometrų nuo dabartinės miestelio vietos), kurią vėliau sunaikino Kalavijuočių ordinas vykstant Švitrigailos ir Žygimanto Kęstutaičio kovoms.

Po trumpos Šeimyniškių piliakalnio apžvalgos visi renginio dalyviai pajudėjo į dabartinį Užpalių miestelį, kurio istorija prasideda XV a. Pirmiausia ekskursijos dalyviai apžiūrėjo valstybiniams dvarams priklausiusį Užpalių dvaro kompleksą su administraciniu pastatu, oficina ir malūnu. Vieni iš šio dvaro savininkų buvo ir garsieji Radvilos bei Sapiegos. Būtent prie Užpalių dvaro administratoriaus pastato Europos paveldo dienų dalyviams buvo pateikta staigmena: Utenos kultūros centro istorinio šokio kolektyvas, vadovaujamas Donatos Šeduikienės, visus susirinkusius nukėlė į XVI a., sušokdami du to laikmečio šokius. Ekskursijos dalyviai liko sužavėti tą epochą atspindinčiais šokėjų rūbais bei gracingais šokiais. Užpalių miestelyje taip pat buvo aplankyta Švč. Trejybės bažnyčia (pirmoji bažnyčia stovėjo dar XVI a. pradžioje, dabartinė mūrinė bažnyčia iškilo 1898 m.), kurios kompleksui priklauso ir į kultūros paveldo objektų registrą įtraukta klasicistinė mūrinė varpinė (1847 m.). (Europos paveldo renginio dalyviams buvo leista patekti į varpinės vidų), Užpalių šv. Nikolajaus Stebukladario cerkvę. Prieš paliekant Užpalių miestelį, Europos paveldo dienų renginio dalyviai buvo pakviesti į Utenos kultūros centro Užpalių skyrių, kur žiūrėjo Birutės Minutkienės ir Vytauto Juknio sukurtą dokumentinį filmą apie Užpalius „Brukavota gatvė“. Jame garbingo amžiaus užpalėnų lūpomis atgijo XX a. pradžios miestelio istorija: prisiminti trėmimų baisumai, partizaninis judėjimas, II Pasaulinio karo metu vykę miestelio bombardavimai, prezidento Antano Smetonos viešnagė Užpaliuose, miestelio gatvių grindimas ir t.t.
Palikę Užpalių miestelį Europos paveldo dienų ekskursijos dalyviai pajudėjo į Vyžuonas, kur aplankė 1406 m. statytą šv. Jurgio bažnyčią (jos sienoje įmūryta miestelio valdovo – dievo Vyžo (žalčio) galva, atkeliavusi čia nuo Kartuvių kalno, ant kurio pagonybės laikais vykdavo didžiulės iškilmės bei ritualinės apeigos, skirtos šiam dievui), paminklą Vytautui Didžiajam, kurį 1930 metais sugalvojo pastatyti 3 paprasti vaikinai Vytauto Didžiojo mirties metinėms paminėti, neturėdami nė cento kišenėje, bet didžiulio noro ir užsispyrimo dėka sugebėję įgyvendinti savo planą.

Tai tokia šiemet buvo Europos paveldo diena Utenoje, na o kitų metų maršrutą, kuris neabejotinai bus toks pat įdomus ir naudingas istorija besidomintiems, padiktuos naujos temos.


Jolanta Kuzmaitė
UKC Projektų vadovė

Nuotraukos Laisvidos Pakenienės

stiklo galerija

projektas ART U2022 m.  Utenoje  vykusio  menininkų  projekto  ART‘U 2022 (Menas mieste-miestas mene) paskaitos apie garsias Utenos krašto asmenybes.

Paragauk sulos

Taurapilis

pokst bendruomene

Utenos radijas

Jurates Mitalienes logo

Dailininko Laimono Šmergelio svetainė

Giedriaus Mazuro keramikos st

 

 www.zygeiviuslenis.lt