Pranas Raščius „Paragauki sulos“
Pranas Raščius „Paragauki sulos“ - eilėraščiai ( Vilnius : A. Raščius, 2021 ([Vilnius] : BALTO print). - 216 p.)
Kraštiečio poeto Prano Raščiaus (1932–1987) poezijos rinktinėje publikuojami eilėraščiai iš šešių knygų, išleistų 1972–1988 m. Poeto kūryboje, lyg dailininko paletėje, tapomi peizažai, subtiliai perteikiamas gamtos grožis ir jos trapumas, su šviesiu ilgesiu atskleidžiami gimtinės vaizdai, dėkingumas žemei, jautriai paliečiami žmogaus išgyvenimai ir būties tema.
Knygą sudarė ir išleido poeto sūnus Andrius Raščius.
Vytautas Račickas „Tikras vyras : Iš „Juzulio istorijų““
Vytautas Račickas „Tikras vyras“ (Vilnius : V. Račickas, 2021. - 111 p.).
Vytautas Račickas - vienas mylimiausių vaikų rašytojų Lietuvoje. Knyga „Tikras vyras" – nauja linksmų istorijų rinktinė vaikams.
Knygoje „Tikras vyras" laukia net dešimt nuotaikingų istorijų apie įvairius veikėjų nuotykius, nutikimus ir draugystę. Kas gali būti smagiau, nei pasakojimai, apie dalykus, kurie nutinka kiekvienam?
Mindaugas Kirka. „Dangus užsitraukia ledu“
Mindaugo Kirkos poezijos knyga „Dangus užsitraukia ledu“ (eilėraščiai. – Vilnius : Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, [2021]. – 77 p.)
Lietuvos rašytojų sąjungos leidyklos skelbtame „Pirmosios knygos" konkurse 2021 m. kraštiečio Mindaugo Kirkos knyga „Dangus užsitraukia ledu" laimėjo pirmąją vietą poezijos kategorijoje. Kaip rašo autorius „...turėjau tikslą sukurti tarsi siužetą, kuris parodytų tekstuose veikiančio asmens kaitą ir ėjimą link tam tikros ramybės. Knygoje bus keletas skyrių, kuriuose tekstai gana ryškiai turėtų skirtis savo emocijomis ir nešama žinute. Bus paklydimų ir pykčio pasauliui, bus ieškojimų, atradimų ir praradimų, galiausiai savotiško susitaikymo, ramybės ir savęs stebėjimo iš šalies".
Almanachas „Atokios stotys“
Atokios stotys : poezija / sud. Vytautas Kaziela. – Utena : Kamonada, 2021. – 272 p.
Lietuvos periferijose ir emigracijoje gyvenančių lietuvių poetų vienuoliktasis almanachas. Almanache „Atokios stotys" šiemet publikuojamos 28 poetų eilės. Tame tarpe uteniškiams jau žinomų poetų Ievos Rudžianskaitės, Benedikto Januškevičiaus, Vytauto Kazielos, Viktoro Rudžiansko, Reginos Katinaitės-Lumpickienės, Viktoro Gulbino, Justo Jasėno, Rasos Milerytės, Tomo Vyšniausko ir kt.
Ingrida Kepalaitė. „Spaciruokim“
Ingrida Kepalaitė. „Spaciruokim“. Vilnius: „Diemedžio“ leidykla, 2021. – 200 p. Tai trečioji uteniškės Ingridos Kepalaitės poezijos knyga vyžuoniškių šnekta.
Genovaitė Šnurova. „Gyvenimo nepasiskolinsi“
Žurnalistės Genovaitės Šnurovos novelių knyga „Gyvenimo nepasiskolinsi“, kurioje - 61 pasakojimas iš realių žmonių gyvenimo (leidykla „Utenos Indra“,2021. – 220 p.)
„Gyvenimo nepasiskolinsi" – gyvenimo istorijų knyga. Per beveik trisdešimt žurnalistinio darbo metų autorė kalbino daugybę pašnekovų, girdėjo daug istorijų. Jas autorė pateikia subtiliai, su pagarba kalbintiems žmonėms. Knyga iliustruota poeto, fotografo Algio Jakšto nuotraukomis.
Regina Katinaitė-Lumpickienė. „Varna su baltu plūksnu“
Regina Katinaitė-Lumpickienė. Poezijos rinkinys „Varna su baltu plūksnu“ (Kaunas: Kauko laiptai, 2021). 9-osios Reginos Katinaitės-Lumpickienės poezijos knygos eilėraščiai parašyti aukštaičių uteniškių tarme. Mostalgijos ir ilgesio prisodrinta knyga, kurioje subtiliai, naudojant tradicinius įvaizdžius atskleidžiamas žmogaus ir aplinkos vienis bei būties netvarumas.
varna tu varna
nesakiok iš paskas
ir nesgnievak
ne aš
a mani šitas kelias pasrinka
Vytautas Kaziela. „Sapnų slidininkas“
Vytautas Kaziela. „Sapnų slidininkas“ (Kaunas: Kauko laiptai, 2021). „Sapnų slidininkas“ – tai dvyliktoji poeto Vytauto Kazielos knyga. Poezijos rinkinyje poetas nevengia socialinių temų, randasi tekstų, susijusių su karantinu bei pandemija, tačiau juose sugeba neįsivelti į daugiažodžiavimą, emocijas ir kuria netikėtus asociatyvius ryšius, gilias potekstes. Knygos leitmotyvas – susitaikymas su savimi, savo ir aplinkos nykimu, išsiskyrimais. Viena iš ryškiausių naujojo rinkinio ypatybių – sugebėjimas jungti konkrečias kasdienybės detales su amžinosiomis meilės ir mirties temomis.
„Stasys Karanauskas“
„Stasys Karanauskas“ - knyga apie tautodailininką, medžio drožėją, tapytoją, literatą Stasį Karanauską. Sudarytoja Zita Mackevičienė. 2021 m.
Knygoje paties S. Karanausko atsiminimai, kuriuos užrašė jo dukra Julija, pasakojimai apie meistrą, interviu su juo ir straipsniai apie jį. Medžiagą knygai pateikė žurnalistė Jolantai Matkevičienei, muziejininkė Nijolė Aleinikovienė, fotografas Alvydas Balanda, anykštėnai žurnalistai Dalina Rupinskienė, Raimondas Guobis, buvęs ilgametis Utenos kraštotyros muziejaus direktorius Balys Juodzevičius, kraštotyrininkas Antanas Gasperaitis, užpalietė Regina Abukauskienė, poetas, „Utenio“ laikraščio vyr. redaktorius Vytautas Kazela, buvusi S. Karanausko kaimynė Galelių kaime Irena Juškaitė-Juodagalvienė, poetas, kolekcionierius Arvydas Jurkaitis, Stasio Karanausko dukros Rasakėlė, Laimutė, Julija, kuri atspausdino tėčio rankraščius ir surinkto jo darbų nuotraukas.
Zitos Mackevičienės sudarytos knygos „Stasys Karanauskas“ pristatymas Vyžuonų bibliotekoje 2021 m. liepos mėn.
Raimondas Guobis. „Vyžuonos: žalsvųjų saulėlydžių krašte“
Vyžuonos: žalsvųjų saulėlydžių krašte: apybraiža. Raimondas Guobis. Leidykla Utenos Indra, 2021. – 176 p.
Raimondas Guobis A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinio muziejaus darbuotojas. 1992–1998 m. jis buvo Krašto istorijos ir paminklotvarkos skyriaus jaunesnysis mokslinis bendradarbis, 1998–2010 m. – Krašto istorijos skyriaus vedėjas, nuo 2010 m. iki šiol yra muziejininkas. Dirba Siauruko muziejaus ekspozicijose, rengia istorinės edukacijos programas ir jas veda įvairiose Anykščių rajono vietovėse.