Odeta tumėnaitė BražėnienėGimė 1964-06-10 Rokiškio r., Keležerių k. Vilniaus Pedagoginiame universitete įgijo lietuvių kalbos ir literatūros mokytojos specialybę. Nuo 1986 m. gyvena Utenoje. Su vyru Jurgiu augina du sūnus ir dvi dukras. Dirba kūrybinį darbą. Dar studijuodama, nuo 1983 m., pradėjo kurti karpinius ir dalyvauti parodose. 1984 m. buvo priimta į Lietuvos tautodailės sąjungos Vilniaus skyrių. Iki dabar kuria karpinius, o pastaraisiais metais kuria linoraižinius ir skutinėja margučius. Surengė 40 personalinių parodų, kurios apkeliavo įvairias galerijas Lietuvoje, Lenkijoje, Rusijoje ir JAV. Dalyvavo per šimtą rajoninių, regioninių, grupinių, respublikinių ir tarptautinių parodų įvairiose šalyse. Apdovanota prizais ir laureato diplomais. Savo karpiniais ir grafika iliustravo per dešimtį knygų. Odetos Tumėnaitės - Bražėnienės kūrinių yra įsigiję Rokiškio, Kupiškio ir Utenos muziejai. Nuo 1996 m. vadovauja Utenos tautodailininkams, organizuoja kasmetines tautodailės parodas, o 2000 m., susikūrus Utenos r. tautodailininkų klubui „Svirnas", buvo  jo pirmininkė iki 2010 m. 2002 m. išleido leidinį „Utenos tautodailininkai."

1999 – 2000 m. jai paskirta Aukščiausiojo laipsnio valstybės stipendija.

2001 m. paskirta Utenos rajono kultūros ir meno premija.

2004 m. išleistas Odetos Tumėnaitės – Bražėnienės karpinių albumas „Karpiniai", kuris 2006 m. eksponuotas Frankfurto knygų mugėje.

2005 m. suteiktas meno kūrėjo statusas.

2006 m. išleista poezijos knyga „Angelo šešėlyje", iliustruota autorės.

Už rajono tautodailininkų telkimą ir svarų indėlį į Utenos krašto tautos meno puoselėjimą ir propagavimą paskirtas 2006 - ųjų metų Utenos miestui nusipelniusio žmogaus apdovanojimas.

2007 m. nominuota geriausiu respublikos liaudies meistru vaizduojamosios dailės srityje ir apdovanota Aukso vainiku.

2008 m. išleista O. Tumėnaitės – Bražėnienės mokomoji knyga „Mokomės karpyti".

2008 m. Lietuvos žemės ūkio ministerijoje sertifikuoti O. Tumėnaitės - Bražėnienės karpiniai paveikslai, karpytos langų užuolaidos ir skutinėti margučiai, o autorė pripažinta tradicinių amatų meistre.

2009 m. registruotas šalies rekordas – didžiausias karpytas paveikslas „Mano Lietuva", skirtas Lietuvos 1000-mečiui.

2009 m. įteikta Kultūros ministerijos premija už tradicinės kultūros puoselėjimą ir skleidimą.

 

Odetos Tumėnaitės-Bražėnienės karpiniai

Odetos Tumėnaitės-Bražėnienės margučiai

Odetos Tumėnaitės-Bražėnienės linoraižiniai


Odetos Tumėnaitės-Bražėnienės piešiniai tušu 

 

projektas ART U2022 m.  Utenoje  vykusio  menininkų  projekto  ART‘U 2022 (Menas mieste-miestas mene) paskaitos apie garsias Utenos krašto asmenybes.

Kino namai logo

Paragauk sulos

Taurapilis

pokst bendruomene

Utenos radijas

Jurates Mitalienes logo

Dailininko Laimono Šmergelio svetainė

Giedriaus Mazuro keramikos st

 

 www.zygeiviuslenis.lt